Volební program kandidátky
Nezávislí + TOP 09 + Starostové a nezávislí
pro období 2018 – 2022

Považujeme se za příznivce politického středu až pravice. Sympatizujeme s rozvojem soukromého podnikání. Vidíme však, že v komunální politice není rozdělení na pravici a levici to nejdůležitější. Hlavním rysem spolupráce v obci je solidarita a péče o přírodu i životní prostředí

Podpoříme

  • bezpečný pohyb po obci pro chodce a cyklisty
  • rozvoj místního podnikání
  • kulturní, sportovní a společenské akce
  • další rozvoj infrastruktury

Máme jasný názor na podobu centra našeho města

Nechceme, aby se rozšiřovaly hranice zastavěného území

Protipovodňová ochrana města

Po každé větší povodni si slibujeme, že se pro příště poučíme.

  • Aktualizace povodňového plánu a realizace protipovodňových opatření jsou trvalým úkolem vedení města.
  • Žádné nové stavby v aktivní povodňové zóně musí, to musí být základním imperativem.
  • Funkční a spolehlivá ochrana města patří k našim prioritám.

Podpora spolkového života a pestrých místních aktivit

Velkou devizou našeho městečka je nadšení řady místních obyvatel, kteří neváhají jakoukoliv dobrou věc podpořit fyzickou či organizační prací nebo finančně, a je lhostejné, zda se tak děje na půdě registrovaných spolků a organizací jakými jsou Sokol, ochotnické divadlo, ZUŠ, ZŠ, či na bázi různých přátelských uskupení a neoficiálních struktur. Starousedlíci a zejména nově přišedší se tak rychle a rádi začleňují do místního života a přicházejí s dalšími nápady i návrhy, jak si život u nás ještě více zpestřit a zpříjemnit. Chceme takovéto aktivity intenzivně podporovat.

Plníme koaliční závazky

Většinu úkolů z koaliční smlouvy, kterou jsme uzavřeli pro minulé volební období, se podařilo splnit. Některé úkoly však zůstávají.

  • Dokončíme nový územní plán.
  • Budeme i nadále zlepšovat informovanost občanů.
Vše, čeho se v Dobřichovicích dosáhlo, bylo zrealizováno díky vynikající spolupráci rady i zastupitelstva a také díky důvěře občanů, které jsme se těšili. Chceme, aby i do budoucna zůstal v naší obci zachován duch spolupráce a vzájemné podpory.

Jsme proti rozšiřování intravilánu obce

Naše sdružení se vždycky stavělo proti rozrůstání obce do okolní krajiny. Přirozenou krajinu v okolí Dobřichovic považujeme za jednu z nejcennějších předností města, kterou si naši obyvatelé a návštěvníci mohou plně užívat.

Charakter Dobřichovic jako městečka v krajině nyní ohrožují průtahy při schvalování nového územního plánu. Dřívější územní plán počítal se silničním obchvatem vedeným přes pole mezi Dobřichovicemi a Karlíkem a dovoloval rozšíření zástavby až k linii obchvatu. Od obchvatu se sice ustoupilo (zbyla z něj jen rezerva), možnost zástavby však v platném územním plánu zůstala. Nyní diskutovaný a dosud neschválený územní plán měl zástavbu na těchto pozemcích omezit a pole ponechat nezastavěná. Tyto pozemky byly až dosud v majetku státu a město chtělo v územním plánu definovat, že se na nich v souladu s přáním občanů nebude nic stavět. Nyní však byly vráceny původnímu vlastníkovi (který původně vlastnil pole, ale dnes se hlásí k tomu, že jde o zastavitelné pochy) a v současnosti nic nebrání tomu, aby byly zastavěny.

Středem pozornosti zůstává nový územní plán

Dobřichovice již nejsou vesnicí; staly se malým městem a to nejen formálně. Městskému rázu odpovídá také to, že je největší hustota osídlení i služeb je směřována do centra města. Domníváme se, že výhledově by bylo vhodné rozšířit Palackého ulici tak, aby se stala bezpečným i příjemným místem pro pěší i přesto, že jako hlavní ulice procházející centrem města se dopravnímu ruchu nevyhne.

Naše obec se stala vyhledávaným místem pro rekreaci; vážíme si toho a chceme, aby návštěvníkům poskytovala všechny potřebné služby. Nejde jenom o vítaná pracovní místa a o přínos do obecní pokladny. Významné je i to, že všechny služby nabízené návštěvníkům jsou zároveň službami pro nás. Dostatek možností k rozvoji služeb a drobného podnikání je jeden ze zásadních aspektů, které by také měl podporovat nový územní plán.

Bezpečný pohyb po obci

Jedním ze způsobů, jak zabránit zvyšování hustoty automobilového provozu uvnitř města, je umožnit co nejbezpečnější a nejpohodlnější pohyb pro pěší i cyklisty a inspirovat tak místní, aby nechali při pohybu po městě auto doma. K tomuto cíli povede náš ucelený záměr Cyklo-Dobřichovice:

  • Chystáme se předložit návrhy řešení cyklotras, umístění bezpečných stojanů pro kola, a to jak pro krátkodobé zastávky u obchodů, tak pro delší zaparkování jízdních kol u nádraží a u školy.
  • Lepším značením odstraníme místa, kde někteří cyklisté bloudí a ohrožují chodce i sebe samé např. jízdou po chodníku v domnění, že jsou ještě na cyklostezce. Zasadíme se o to, aby při značení nebo při zavádění cyklopruhů v jedné ulici bylo jasné, jak se bude pokračovat v ulici další. Zvlášť důležité je zajistit bezpečný průjezd křižovatkami. Cyklotrasy je třeba projektovat vždy s ohledem na celek.

Chceme zakreslit do mapy Dobřichovic nejvhodnější trasy pro jednotlivé druhy dopravy, včetně pěší. Součástí tohoto plánu bude i návrh značení cest.

Pro pěší a cyklisty jsou důležité zvláště trasy centrem města, do nákupního centra v Letech a také co nejbezpečnější přechody přes trať, a to zejména v návaznosti na optimalizaci železniční tratě. Propojení pro pěší i cyklisty umožní, aby se Dobřichované i jejich děti mohli snadno a bezpečně pohybovat po svém městě pěšky a na kole.

Budeme usilovat o úpravu dalších problematických míst jako je přechod do Hýčkané uličky nebo přecházení Pražské ulice na křižovatce s ulicí Karlickou.

Infrastruktura

Městská infrastruktura prošla po roce 1990 zásadním vývojem. Přispěli jsme k tomu, že je dnes v našem městě vybudována veškerá základní infrastruktura.

Soustředíme se nyní spíše na menší, avšak stále podstatné záležitosti.

Za důležité nyní pokládáme opravy a odvodnění místních komunikací.

Zasadíme se o architektonicky citlivé úpravy ve městě a pravidelnou údržbu veřejných prostranství. Zaměříme se na zlepšení odvozu odpadů a zajistíme dostatečné množství kontejnerů na tříděný odpad a odpadkových košů.

Víme o nutnosti rozšíření kapacity ČOV, která slouží nejen Dobřichovicím, ale i několika okolním obcím.

Podporujeme plánovanou výstavbu nové radnice včetně multifunkčního kulturního sálu v prostoru stávající hasičské zbrojnice, na kterou již probíhá architektonická soutěž. Touto výstavbou získají Dobřichovice důstojný prostor pro nejrůznější kulturní aktivity. Prostory kulturního sálu bude využívat pro svou prezentaci také Základní umělecká škola.

Pečlivě sledujeme plány na rekonstrukci železniční trati, a zasadíme se o to, aby co nejméně narušila krajinný a urbanistický ráz obce a nezkomplikovala místní dopravu.

Aktivní občané, vstřícná správa města

Zasadili jsme se o to, že dnes jsou na portálu města zveřejněny nejen zápisy z jednání rady, videozáznamy ze zasedání zastupitelstva, ale i kompletní informace o výběrových řízeních, včetně nabídek přihlášených firem a taktéž i smlouvy, ve kterých je město smluvní stranou.

Živý ráz Dobřichovic stojí a padá s podnikavostí místních občanů. Ti se i ve volném čase zapojují do různých místních aktivit. Chceme, aby jim správa města vycházela ochotně vstříc a aby s nimi otevřeně komunikovala.

  • Internet a sociální sítě se stanou živou branou pro komunikaci mezi občany a městem.
  • Prosadíme uveřejnění přehledu místních služeb a firem.
  • Usnadníme hlášení závad a poškození městské infrastruktury.
Image
Image

Témata


Identifikovali jsme několik témat, na které chceme soustředit pozornost. Naším cílem není vypočítat precizně vše, co bychom rádi udělali. Vždyť ani není možné předem přesně předvídat, jaké situace bude nutno řešit, či na jaké záměry a projekty budou vypisovány dotační tituly. Níže uvedené oblasti však pokládáme pro život v Dobřichovicích za dlouhodobě důležité a budeme se snažit – krůček po krůčku a dle principů popsaných výše – o jejich postupné naplňování.

1. Pravidlo intravilánu

Všechna dobřichovická zastupitelstva po roce 1990 se držela zásady, že nová zástavba se má realizovat pouze v rámci existujícího intravilánu obce. Výjimečná dobřichovická atmosféra a kompozice vznikly i díky tomu, že jsme na rozdíl od některých sousedních obcí nerozparcelovali okolní pole. Jednoznačně deklarujeme vůli pokračovat v uplatňování tohoto nepsaného pravidla i v dalším volebním období.

2. Voda

K Dobřichovicím neodmyslitelně patří Berounka. Řeka přináší zábavu a radost, ale čas od času také starost. Je povinností vedení města prověřovat všechny možnosti, které mohou zvýšit obranyschopnost Dobřichovic před velkou vodou, anebo alespoň snížit následky povodní. Problematika hrází, jejich kvality, výšky, (ne)funkčnosti propustí či průtočnost a bezpečnost koryta jsou typickými tématy, jejichž řešení se musí hledat ve spolupráci s ostatními obcemi v dolním Poberounčí a s vyššími úrovněmi řízení státu. Rádi bychom iniciovali zpracování odborné studie, která určí vliv konkrétních faktorů na výšku hladiny řeky v krizových situacích, jaká byla třeba v červnu 2013. Doufáme, že přesná analýza přínosu možných opatření na snížení hladiny při velké vodě napomůže soustředit pozornost na skutečně důležité kroky a stanovit správně naše priority při dalším zvyšování ochrany před povodněmi.

Řeka však není jen hrozba, ale i příležitost a zábava. Výstavba říční plovárny možná zní až snílkovsky, ale městu plovárna chybí a určitě by mu i slušela. Snad jde o smělý cíl a jeho naplnění potrvá delší dobu, ale je důležité ho pojmenovat a začít na něm pracovat.

3. Infrastruktura

Městská infrastruktura prošla po roce 1990 zásadním vývojem. Vodovod, plynofikace, čistička odpadních vod. Nový most a následně i lávka. Parkoviště u nádraží. Nová řešení povrchu ulic i jejich kompozice a vzhledu. Kruhový objezd u sokolovny, řešení křižovatky na Karlík. Dětská hřiště. Rozšiřování školy a školky v několika etapách. Rekonstrukce parku. Cyklostezky. Soukromé projekty výstavby dobřichovického centra či změny v areálu Sokola. Karlický chodník se sochami atd.

Po řešení těchto mnohdy základních a nezbytných potřeb možná přichází čas soustředit se spíše na „drobnější“, avšak neméně podstatné záležitosti. Například další opravy místních komunikací včetně vyřešení jejich odvodnění. Architektonické dotvoření a pravidelné úpravy veřejných prostranství. Posílení odpadového hospodářství, kontejnerů na tříděný odpad a košů. Adekvátní prioritu by v příznivé konstelaci získaly i větší akce jako rozšíření kapacity čističky odpadních vod či řešení objektu Jednoty v centru. Jednoznačně se stavíme proti prezentovanému plánu na výstavbu komerčního centra v lokalitě na Plzeňce. Nadále budeme velmi pečlivě sledovat plány na rekonstrukci železniční trati, a zasadíme se o to, aby se maximálně zamezilo negativním vlivům této rekonstrukce na krajinný a urbanistický ráz obce.

4. Otevřenost, angažovanost a sounáležitost

Dobřichovice jsou hezké právě proto, že nám na nich záleží. Věříme, že v Dobřichovicích žije spousta lidí, kterým není jedno, co se u nás děje a jak to tady vypadá. Lidí, kteří jsou ochotni přispět a pomoci. Lidí, kteří mají zájem o informace a kteří mají na věci vlastní názor. Chceme navázat na úspěšnou premiéru průzkumu názorů obyvatel z roku 2010 a  podobné průzkumy využívat jako pravidelný zdroj informací pro nás všechny. Stejně tak posilovat i další komunikační kanály mezi městem a jeho obyvateli, zejména prostřednictvím internetových stránek. Nevidíme důvod, proč nezveřejňovat např. zápisy z jednání rady, kompletní informace o výběrových řízeních včetně nabídek přihlášených firem a taktéž i smlouvy, ve kterých je město smluvní stranou, za účelem dosažení maximální transparentnosti.

5. Podpora spolkového života a pestrých místních aktivit

Patrně největší devízou našeho městečka je nadšení řady místních obyvatel, kteří neváhají jakoukoliv dobrou věc podpořit fyzickou či organizační prací nebo finančně. A je jedno, zda se tak děje na půdě registrovaných spolků a organizací jakými jsou Sokol, ochotnické divadlo, ZUŠ, ZŠ, či na bázi různých přátelských uskupení a neoficiálních struktur. Starousedlíci a zejména nově přišedší se tak rychle a rádi začleňují do místního života a přicházejí s dalšími novými nápady a návrhy jak si život u nás ještě více zpestřit a zpříjemnit. Typickým příkladem takového gejzíru nápadů a myšlenek byly letos Májové korzo a Dobřichovická degustační míle realizované pod organizační a administrativní záštitou městského úřadu, programově však vznikající jako společné dílo řady soustolovníků několika místních vinárniček. I proto je téměř povinností všech představitelů města tyto aktivity místních obyvatel i nadále hýčkat, podporovat a dbát o jejich další rozvoj.