Jak volit a neprovolit v komunálních volbách?
Víte, jak Váš hlas přispěje ke složení zastupitelstva? Zodpovědně volit znamená také vědět, co se s hlasem stane po uzavření volební místnosti. Komunální volby jsou jediné volby, kdy můžeme vybírat více kandidátů napříč stranami. Zní to dobře, můžeme volit osobnosti. Komunální politika je postavena lidech, sousedech, které známe a věříme jim. Je to často důležitější, než názorový proud dané strany na celostátní úrovni. Křížkování jmen dokonce vytváří dojem přímé volby zastupitelů. Tady však pozor, sotva by mohl nastat větší omyl. Mandáty se ve skutečnosti rozdělují poměrným systémem, proto:
Hlas celé straně daleko spíše rozhodne o mandátu pro Vašeho favorita, než křížek u jeho jména!
Dáte-li jednotlivý hlas kamarádovi na třinácté příčce, nejspíš pomůžete k mandátu některému z jeho kolegů. Jak je to možné? V článku vysvětlíme, jak a proč to skutečně je.
Jak mohu upravit volební lístek?
Při úpravě volebního lístku máme tři možnosti, jak se svým hlasem naložit. Na lístku je několik volebních uskupení, každé z nich nabízí až 15 kandidátů – tolik je totiž v naší obci (Dobřichovice) členů zastupitelstva. Nejjednodušší je dát svůj hlas celé jedné straně velkým křížkem nahoře: tím může úprava hlasovacího lístku skončit. Druhou možností je zvolit si až 15 kandidátů napříč politickými stranami: u každého vybraného kandidáta udělat „malý“ křížek. Oba způsoby lze i kombinovat: Například udělat „velký“ křížek straně, které fandím a k tomu si vybrat třeba tři lidi z jiných stran, které bych rád viděl jako zastupitele. Křížkovat však kandidáty v rámci strany, která už dostala křížek „velký“ nemá žádný vliv, k takovým křížkům se při sčítání nepřihlíží.
Jak se určí, kteří z kandidátů vyhrají a stanou se zastupiteli?
Ve třech krocích. První krok je sečtení hlasů pro jednotlivé kandidáty. Pracuje se jen s „malými“ křížky. Velké křížky se proto na ty „malé“ rozpočítají. Pokud volič zvolil jen celou stranu, dostane každý kandidát té strany po jednom „malém“ křížku, tedy hlasu. Pokud volič zvolil „velkým“ křížkem celou jednu stranu, a pak dal třeba tři „malé“ křížky ke kandidátům jiných stran, započtou se nejdříve ony malé křížky, a „velký“ křížek pak přidělí své straně tolik hlasů, kolik ještě zbývá z celkového počtu zastupitelů. Tyto hlasy se kandidátům přidělují od prvního, takže na poslední tři jména na kandidátce hlas nezbude. Takto se přepočtou hlasy od všech voličů, takže každý kandidát má výsledný počet hlasů, jako jedno číslo.
V druhém kroku vyhodnocení voleb se rozdělují mandáty kandidujícím stranám. Pro ten účel se každé straně sečtou hlasy od všech jejích kandidátů a podle nich se poměrným způsobem rozdělí zastupitelské mandáty. Děje se tak D’Hondtovou metodou, která je v rámci možností velice spravedlivá. Spojení „v rámci možností“ zmiňujeme proto, že omezený počet mandátů není možné celočíselně rozdělit přesně v poměru voličských hlasů, takže úplné spravedlnosti nelze vůbec dosáhnout. Spravedlnost je ale přiměřená, jak si ukážeme na příkladu dále. O D’Hondtově metodě se netřeba rozepisovat, odkazuji laskavého čtenáře např. na Wikipedii. Pro úplnost je třeba uvést, že strany s méně než pětiprocentním ziskem hlasů se rozdělování mandátů obvykle vůbec neúčastní.
Ve třetím kroku se pak rozdělují mandáty jednotlivým kandidátům uvnitř kandidujících stran. Rozdělují se podle pořadí na kandidátce, od jedničky dál, podle toho kolik mandátů strana získala. Moment, řeknete si teď. A k čemu tedy je křížkování konkrétních osobností? Správná otázka. Pokud některý kandidát získal o deset procent více hlasů, než je průměr jeho kandidátky, posouvá se na kandidátce úplně nahoru. Je-li takových více, posouvají se tam všichni a seřadí se podle své úspěšnosti. Dál kandidátka pokračuje tak jak byla předložena. Křížky u konkrétních lidí dělají jen toto, nic jiného.
Křížek pro konkrétního zastupitele je tedy v prvé řadě hlasem pro jeho stranu. Takový hlas především pomůže domovské straně kandidáta získat mandát, který ale náš favorit nemusí vůbec obsadit. Stačí, aby byl na kandidátce moc nízko, nebo aby ho přeskočili jiní úspěšnější kolegové.
Proč je to tak složité?
Inu, má to být především spravedlivé. Dochází tak i k situacím, kdy někteří neúspěšní kandidáti mají více hlasů než sokové z konkurenční strany, kteří uspěli. Uveďme příklad z Dobřichovic z roku 2018. Zastupitelem se stal např. pan Vladimír Bezděk (Společně pro Dobřichovice) s 438 hlasy, zatímco pan Jiří Krupička (ODS) s 569 hlasy mandát nezískal. Zdá se vám to nespravedlivé?
Pojďme si ukázat, jak by vypadalo zastupitelstvo, kdyby rozhodoval celkový počet hlasů pro každého kandidáta. V obci Dobřichovice by po volbách 2018 všechny mandáty získali kandidáti za ODS. První mandát by dostal Petr Hampl (902 hlasů), poslední patnáctý mandát by získal pan Ladislav Halenka, majitel autoservisu na náměstí (534 hlasů). První pod čarou by se ocitl Jiří Růžek (528 hlasů, Společně pro Dobřichovice). Co je ale nejdůležitější, z celkového počtu 20 859 hlasů by 10 793 nemělo žádné zastání. To je 52 procent hlasů, které by “propadly” podporou neúspěšných kandidátů.
Jak to ale ve skutečnosti dopadlo? Kandidátka ODS, která získala 48% všech platných hlasů, získala 7 z 15 mandátů – to je 47 %. Kandidátky Společně pro Dobřichovice a FOD, které získaly 25, resp. 26 % platných hlasů, získaly po čtyřech mandátech z patnácti – to je 27 %. Poslední ČSSD, jejíž volební výsledek byl 1 % platných hlasů, nezískala žádný mandát a hlasy jejích voličů propadly. K tak slabému výsledku přispěla zejména skutečnost, že strana postavila jen 3 kandidáty, takže od svých voličů mohla dostat jen pětinu hlasů.
Volební zákon předpokládá, že pokud hlasujete pro kandidáta uskupení A na pátém místě, snad bude Vaše vůle aspoň trochu naplněna, když mandát získá i jiný kandidát z uskupení A, než Váš zvolený. Třeba ten, co je na třetím místě.
Mají tedy křížky u jmen vůbec smysl?
Trochu mají. V případě už zmíněných voleb v roce 2018 se jedenáct z patnácti vítězů dostalo do zastupitelstva „přeskočením“ na začátek kandidátky. Dva z nich byli na pozicích, ze kterých by jinak mandát nedostali. Ostatní nahoře už byli. Jejich zisk byl takový, že splnili podmínku pro přeskočení, i když dlužno dodat, že kandidáti nahoře jsou ve výhodě. U všech ale platí, že k získání mandátu byly velmi důležité hlasy jejich spolukandidátů, tzv. „nosičů vody“, kteří se do zastupitelstva nedostali.
Jak mám tedy u čerta volit?
Podle svého svědomí. Pokud chcete někoho opravdu podpořit, dejte hlas celé jeho straně. Takové hlasy jsou nejcennější. Tyto hlasy rozhodují o mandátech pro strany. Máte-li sympatie k více subjektům, můžete mezi nimi svůj hlas rozdělit křížkováním osobností. Chcete-li udělat radost svému kamarádovi na třinácté příčce některé kandidátky a dát mu jednotlivý hlas, nejspíš pomůžete k mandátu některému z jeho výše postavených spolukandidátů. Pokud nechcete kalkulovat a taktizovat, neházejte flintu do žita. Hlavně přijďte k volbám a volte Společně pro Dobřichovice!