Měli bychom více uplatňovat principy udržitelnosti
Marie Nehasilová – kandidátka č. 10 na kandidátce Společně pro Dobřichovice
Vážení čtenáři,
na tomto místě vám postupně představujeme naše kandidáty do zastupitelstva města Dobřichovice. Od pondělí 9. května se můžete pravidelně seznamovat s jejich názory na život v obci. Dozvíte se, co by si přáli zlepšit, co jim v Dobřichovicích chybí, čeho by se rádi zbavili. Jednotlivá vyjádření Proč kandiduji, vznikala zcela individuálně, bez jakýchkoliv osnov a šablon. Podařilo se tím udržet různorodost pohledů na věc i osobitá vyjádření. Společné všem zůstaly pozitivní přístup, optimismus a radost z možnosti nabídnout své schopnosti ve prospěch místa, kterému říkáme doma.
V Dobřichovicích žiji s přestávkami od útlého dětství. Posledních 6 let jsme s manželem a dcerou strávili na sídlišti Za Parkem, a přestože jsme se nedávno přestěhovali na můj rodný Brunšov, dobřichovický „sídlák“ mi velmi přirostl k srdci. A během tohoto období jsem také dostala chuť poskytnout svůj čas, energii a znalosti vedení obce. Obyvatel bytového domu tráví mnoho času na veřejných prostranstvích, a tak si velmi všímám, co se kde povedlo, co má určité rezervy nebo se vůbec nepovedlo, co je třeba opravit atd. A ráda bych o tom nejen přemýšlela a mluvila, ale také se zapojila do procesu utváření a udržování prosperující a k žití příjemné obce.
Vzděláním jsem stavební inženýrka se zaměřením na udržitelnou výstavbu, v tom oboru i pracuji jako vědecká pracovnice. Ráda bych, aby principy udržitelnosti byly v Dobřichovicích více uplatňovány, a to nejen ve výstavbě, ale také v úpravách veřejných prostranství a službách, jako je například odpadové hospodářství. Pojem udržitelnost se často mylně zjednodušuje pouze na ekologický aspekt. Podle tradičního pojetí má však udržitelnost tři pilíře: Ekonomický, sociální a ekologický.
Uplatňování principů ekonomické udržitelnosti potřebuje pochopitelně nejméně vnější motivace. Přesto jsou méně známé nástroje a možnosti, kterými lze ekonomika obce a jejích aktivit zlepšit, zejména v dlouhodobějším horizontu. Takovou možností je například zpracování analýzy nákladů životního cyklu (LCC – Life Cycle Costing) pro větší obecní projekty, a nemusí jít jen o stavby, může se týkat i služeb. Díky této analýze se dozvíme nejen cenu za pořízení stavby či služby, ale také kolik nás bude stát její údržba, opravy, eventuální přestavba či úpravy pro jiné využití, případně pak i její likvidace. Na základě výsledků takové analýzy je možné v projektu udělat úpravy, často i drobné, které výrazně zlepší ekonomiku stavby z hlediska celého jejího životního cyklu: volba vhodných povrchových úprav, aby bylo možné je bez velkých nákladů udržovat v pěkném stavu. To je například důležité pro novou radnici jako vysoce reprezentativní stavbu. Demontovatelné příčky místo pevných pro snadnou úpravu dispozice, apod. Dalšími ne vždy realizovanými opatřeními pro dlouhodobě ekonomický provoz obecních budov je správné nastavení facility managementu a pořízení dokumentace o skutečném provedení stavby, které stojí zdánlivě zbytečnou sumu peněz, v dlouhodobém horizontu se ale vyplatí.
Sociální udržitelnost považuji pro obecní stavby a projekty za nejdůležitější. Zohledňuje totiž, jak dobře projekty slouží všem svým uživatelům. Příkladem sociální udržitelnosti je často řešený oříšek doprava a parkování v okolí škol. Krátkodobá stání pro rozvážející rodiče jsou potřeba a je jich potřeba hodně. Zajíždění a vyjíždění z těchto stání by však neměla ohrožovat děti, které do školy jedou na kole či jdou pěšky. Co víc, z hlediska udržitelnosti by tyto méně intenzivní způsoby dopravy měly mít přednost. Doprava je velké téma pro všechny obce, a sledování principů udržitelnosti, které jsou popsané v publikacích, návodech a lze najít i mnoho příkladů realizací, může velmi pomoci při složitém plánování, jak dopravu v obci řešit. Kvituji, že město při plánování nové radnice požaduje maximalizovat parkovací kapacitu pod budoucí stavbou a rozhodla se tak zvýšit užitečnost vznikající výstavby i přes navýšení pořizovacích nákladů. Důležitým aspektem sociální udržitelnosti je také bezbariérovost obce. I v tomto mají Dobřichovice velké rezervy a já bych byla ráda, kdyby byla tomuto tématu v nadcházejícím volebním období věnována větší pozornost. Je to například bezbariérové propojení Brunšova s centrem či absence výtahu ve zdravotním středisku v Březové. Pokud se chce obec snažit, aby se v ní lidem žilo co nejlépe, je vhodné maximálně zapojit veřejnost do plánovaní staveb a úprav budov a veřejných prostranství. Vhodnými nástroji je dotazník, například takový, který naše uskupení realizuje při příležitosti voleb, veřejná setkání s diskusí, setkání s veřejností nad mapou nebo procházka po veřejných prostranstvích. Setkání by se měli účastnit nejen zástupci vedení obce, ale také odborníci podle povahy projektu: architekt, urbanista, arborista…, díky kterým může být setkání přínosnější a pro občany lákavější.
Environmentální udržitelnost je z hlediska jejího prosazování a uplatňování nejsložitější. Environmentální přínos opatření totiž zřídkakdy můžeme pocítit na vlastní kůži – mají dlouhodobější a z prostorového hlediska široký dopad. Přesto by měla mít ekologická udržitelnost vysokou prioritu – každá stavba, byť i drobná, jako oprava chodníku nebo výsadba městské zeleně, má vliv na vzduch, který dýcháme, vodu, kterou pijeme a podnebí, které určuje náš způsob života. Je však mnoho věcí, které se zdánlivě prezentují jako opatření pouze pro jejich environmentální benefity a jejich sociální přínos je opomíjen. Takovým opatřením jsou například vegetační střechy: Jejich pozitivní vliv na životní prostředí (pokud jimi nahrazujeme klasickou plochou střechu) je obrovský, zejména z hlediska zadržování vody v krajině, omezení vzniku tepelných ostrovů, podpory biodiverzity a v důsledku také globálního oteplování, má však i četné sociální přínosy: Jsou prevencí proti povodím, odtéká z nich totiž méně vody a se zpožděním oproti klasické ploché střeše, a pokud se odhodláme zbudovat je jako střešní terasy, uživatelská kvalita budovy velmi vzroste. Střešní terasy mohou být klidovými zónami s velkým podílem zeleně, na jaké se v intenzivně zastavěných centrech obcí obtížně hledá místo: Pro živé a příjemné centrum obce potřebujeme dlážděné chodníky a náměstíčka, kde zpevněný povrch může ustoupit zeleni jen omezeně. I v tomto velmi oceňuji vítězný návrh radnice, kde jsou vegetační střechy hojně zastoupeny.
Velmi ráda bych se zasadila o pozvednutí veřejných prostranství a komunikací, některé krásné věci jsou u nás v obci trochu zanedbány: Náš slavný most by už zasloužil nový nátěr, odpočívadla u cyklostezky zase změnu povrchové povrchové úpravy, která začala být oprýskaná velmi brzy po realizaci. Letitá naučná stezka po Dobřichovicích by zoufale potřebovala renovaci, cyklostojany u nádraží zastřešení… Je toho mnoho a já budu mít radost, když dostanu šanci přiložit ruku k dílu.