Pěšky z Brunšova do školy

Eva VaculíkováBlog Napsat komentář

V kopci položený Brunšov je pro bydlení opravdu skvělé místo. Blízko k lesu, blízko k nádraží a ani na poštu, do školy nebo k lékaři to není daleko. To nemá chybu. Dostat se pěšky z Brunšova do centra je hračka. Stačí seběhnout k Tyršově ulici vedoucí kolem tratě a Berounky, přejít ji, pak si počkat u jednoho z železničních přejezdů a pokračovat po mostě nebo po lávce na druhou stranu Berounky. Pěkná procházka – do školy, do sokola na kroužky, šlo by to i bez auta. Přesto dneska mnoho maminek vozí děti po Dobřichovicích autem. Jejich obavám o bezpečnost malých školáků rozumím, protože když sama přecházím po přechodu pro chodce pod Hýčkanou uličkou (pod schody u Caldovy vinárny), vidím, že mnoho řidičů přechod prostě přehlédne. Jejich pozornost poutají světla nedalekého železničního přejezdu. Spěchají, aby stihli přejet, než tam začne svítit červená. Navíc je školáček, čekající u přechodu, ze silnice velmi špatně vidět.

Tenkrát a dnes

Po Tyršově ulici jezdí dneska jedno auto za druhým. Když chodily do školy moje děti, někdy na přelomu milénia, nebyl kolem trati chodník, jen krajnice. Také jsem se o své děti bála, ale spíše mi naháněly strach vlaky než auta. „Ne, abyste chodili na červenou!“ Nikdy mě ale nenapadlo, abych je do školy vozila. Ostatně valná většina brunšovských dětí chodila tehdy do školy i na kroužky pěšky. Čekávaly na své kamarády a po cestě se určitě dobře bavily. Dost často se brodily blátem a překonávaly různé výkopy, protože se tenkrát v obci rekonstruovala kanalizace a zaváděl plyn. Ostatně ani dojíždějící autem to neměli snadné, protože se tou dobou podvakrát úplně přerušil automobilový provoz mezi oběma břehy. Jednou to bylo v roce 1990, kdy byl náhle stržen starý most a až po roce byl postaven provizorní jednosměrný vojenský most. Podruhé jsme byli bez mostu od března do listopadu 1996 během stavby dnešního mostu. Oba břehy spojovala jen úzká lávka pro pěší (a tu pak strhla povodeň v roce 2002).

Chodníky nestačí

Dneska máme opravdu pěkné chodníky, četné přechody pro chodce, širokou lávku pro pěší a cyklisty, most se dvěma chodníky, takže by se zdálo, že chodcům je hej. Doprava ale zhoustla natolik, že vznikla nebezpečná místa, jako je již zmíněný přechod pod schody v Hýčkané uličce nebo oba železniční přejezdy, kde chodník končí, aniž je vyznačen pruh pro chodce.

Aby se děti z Brunšova dostaly bezpečně do školy, musí se změnit dopravní poměry v Tyršově ulici. Ta je ale ve správě Středočeského kraje, který právě chystá její rekonstrukci. Obec musí bedlivě sledovat záměry kraje, aktivně je ovlivňovat a prosazovat zvýšené a zvýrazněné přechody pro chodce, vhodné značení a další moderní prvky. Jedině pak změní řidiči na vjezdu do obytné zóny Dobřichovic styl své jízdy a budou počítat s tím, že jim cestu může zkřížit i malý školák.

Eva Vaculíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *